Dlaczego warto zainwestować w Lubsku: Jacek Korszun, Prezes Zarządu Caleg Sp. z o.o.

Spółka Caleg  sp. z o.o. została utworzona w roku 2002 i jest od początku związana z miastem Lubsko. Wybór lokalizacji na prowadzenie działalności uzasadniony był następującymi czynnikami:

caleg_min.jpg

  • bliskość klientów strategicznych w Niemczech;
  • korzystne warunki komunikacyjne - bliskość autostrady;
  • uzbrojona nieruchomość z zapleczem biurowo-technicznym;
  • dostęp do fachowej kadry: ślusarzy, spawaczy, monterów, inżynierów itd. w otoczeniu Zielonej Góry;
  • niewielkie oddalenie od takich centrów przemysłowych jak Wrocław czy Poznań, celem zbytu własnych produktów;
  • bliskość urzędów i banków w Zielonej Górze.

Warunki ramowe udostępnione w Lubsku pozwoliły dzięki zatrudnieniu dobrze wyszkolonej kadry (władającej częściowo j. niemieckim), umotywowanej i chętnie szkolącej się, do osiągnięcia dobrych wyników w działalności wykonywanej w dobrze wyposażonej hali produkcyjnej, zaopatrzonej we wszystkie media.


Dlaczego warto inwestować w Lubsku - LZMO S.A. Kamil Karbowiak Dyrektor Zakładu

lzmo.JPG

Budowa hali produkcyjnej LZMO - 2010 rok

Firma LZMO S.A. producent ceramicznych systemów kominowych oraz wkładów kominowych IZOSTAR (formowanych izostatycznie) jest firmą z branży ceramicznej działającą w obszarze budowlanym (kominowym). Firma zainwestowała w Lubsku w 2010 roku.

lzmo2016.JPG

Widok hali produkcyjnej w 2016 roku

Czynnikiem wpływającym na taką decyzję było wydzielenie w mieście specjalnej strefy ekonomicznej na której można prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach. Także lokalizacja Lubska (blisko granicy niemieckiej) jest korzystnym czynnikiem wpływającym na działalność firmy eksportowej jaką jest LZMO S.A. -  Kominy ceramiczne. Firmie udało się również pozyskać na korzystnych warunkach nieczynne kopalnie iłów ceramicznych znajdujących się na obrzeżach miasta Lubsko, które w znaczy sposób ułatwiają pozyskiwanie surowców do produkcji.


Warto zainwestować w Lubsku

Gmina Lubsko leży:
- w środkowo-wschodniej części Europy,  najdynamiczniej rozwijającym się państwem w tej części kontynentu - Polsce (więcej informacji o dynamice rozwoju i atrakcyjności inwestycyjnej  http://www.paiz.gov.pl/polska_w_liczbach)

- w zachodniej części Polski w woj. lubuskim  (więcej informacji o regionie http://www.paiz.gov.pl/regiony/wojewodztwa/lubuskie)

 

W gminie Lubsko działalność prowadzi blisko 1.700 firm w tym ok. 30  z kapitałem zagranicznym - niemieckim ( np. W&W, Calesa, Uesa, Magnolia Sp. z o.o., Stenger Waffeln Polska , SEP) oraz jedna z kapitałem amerykańskim Pol-Ferm.

Głównymi impulsami powodującymi podjęcie działalności w gminie Lubsko jest niewątpliwie korzystne położenie względem Europy Zachodniej i bliskość z granicą z Niemcami. To położenie daje zarówno pod względem logistycznym jak i z punktu widzenia produkcyjnego szereg korzyści w pozyskiwaniu potencjalnych klientów, obniżenie kosztów transportu wyrobów do krajów Europy Zachodniej.

Bez wątpienia kolejnym czynnikiem decydującym w zakresie pozyskania potencjalnego przedsiębiorcy są korzystne pod względem cenowym nieruchomości w porównaniu z innymi regionami w Polsce.

Ponadto przyjazny samorząd wspierający lokalną przedsiębiorczość, dostępność miejscowej kadry pracowniczej, dobrze przygotowane i uproszczone procedury lokowania nowych inwestycji są niezaprzeczalnymi stymulatorami przyciągającymi nowe przedsiębiorstwa.

Pod względem dostępności komunikacyjnej gmina znajduje się bezpośrednio przy drodze wojewódzkiej nr 287 i w bliskim oddziaływaniu głównych arterii komunikacyjnych, jak choćby drogi krajowej nr 12 oddalonej o 12 km, autostrady E36 oddalonej o 32 km, autostrady A2 oddalonej o 70 km czy w końcu drogi ekspresowej S3, będącej jednocześnie drogą krajową nr 32 oddalonej o 46 km. Kolejnymi istotnymi uwarunkowaniem komunikacyjnym jest fakt, iż teren gminy znajduje się w strefie oddziaływania Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego CETC-ROUTE 65 http://www.cetc.pl oraz odległość do największych ośrodków przemysłowych: trasa z Lubska do Berlina wynosi niespełna 150 km,  do Wrocławia i Poznania 180 km.

Lubsko oprócz zachęt inwestycyjnych posiada również atrakcyjną bazę pozabiznesową zarówno kulturalną, turystyczną jak i rekreacyjną.


plende

Lubsko w obiektywie