Wiodące gałęzie gospodarcze/ czynniki sprzyjające rozwojowi poszczególnych branż

 I. Branża cukiernicza:

Z racji występowania na terenie gminy Lubsko dwóch wiodących firm producenckich z branży cukierniczej mających zasięg nie tylko ogólnoeuropejski ale i ogólnoświatowy mianowicie Magnolia Sp. z o .o. oraz Praliny Łużyckie Sp. z o.o. bez wątpienia można stwierdzić, iż w gmina jest miejscem do rozwoju firm z tego właśnie sektora. Kolejnym atutem dla potencjalnego inwestora z branży cukierniczej jest fachowo wyszkolona i praktycznie przygotowana kadra pracownicza, wziąwszy pod uwagę  fakt istnienia zarówno dwóch dużych fabryk spożywczych jak i  Zespół Szkół Zawodowych szkolący na kierunkach gastronomiczno-spożywczych (kucharz, cukiernik, piekarz).

II. Branża drzewna/meblarska

Kolejną branżą prężnie działającą w gminie Lubsko jest branża meblarska i szeroko rozumiana drzewna. Na terenie gminy Lubsko swe siedziby ma kilkanaście firm z tego właśnie sektora. Sprzyjającymi czynnikami dla tej dziedziny gospodarki jest niewątpliwie ułatwiony w porównaniu do innych regionów kraju dostęp do surowca (drewna – lasy na terenie gminy Lubsko zajmują 8 075 ha, sięgając tym samym 45 % powierzchni gminy), wyszkolona kadra pracownicza szkoła zawodowa jak i technikum kształcą przyszłych tapicerów i stolarzy. Następnym ważnym aspektem jest sąsiedztwo rynku niemieckiego, który to wykazuje ogromne zainteresowanie produktami meblarskimi z Lubska.

III. Branża metalowa

Sektor metalowy również zaliczyć można do bardzo dobrze rozwiniętej  gałęzi gospodarczej w gminie Lubsko.  Działają tutaj zarówno producenci elementów metaloplastyki (bramy, ogrodzenia, balustrady) jak i producenci szaf rozdzielczych,  szaf sterujących, obudów metalowych,  stacji transformatorowych czy rozdzielnic SN.

IV. Branża logistyczna

Oprócz dobrze rozwiniętych branż cukierniczej, drzewnej i metalowej gmina Lubsko  widzi szansę na rozwój sektora logistycznego. Dzięki obszarowi na terenie SSE, dostępności do uczęszczanych szlaków komunikacyjnych, niewielkiej odległości z granicą niemiecką  a także kierunkowi  Technik Logistyk oferowanego przez  Zespół Szkół Technicznych w Lubsku są niewątpliwymi atutami dla  inwestycji  z szybko rozwijającej się  branży logistycznej.

plende

Lubsko w obiektywie