Zachęty inwestycyjne
Inwestora w przejściu przez procedurę administracyjną a także w udzielaniu pomocy w trakcie realizacji projektu wspomaga Pełnomocnik Burmistrza ds. rozwoju gospodarczego i współpracy zagranicznej jako łącznik pomiędzy Inwestorem a poszczególnymi komórkami Urzędu Miejskiego.
Do zadań Pełnomocnika ds. rozwoju gospodarczego i współpracy zagranicznej należy: przygotowanie informacji o możliwościach inwestycyjnych miast, wspomaganie Inwestora w procedurach administracyjnych i prawnych, występujących w trakcie realizacji projektu, oferowanie szybkiego dostępu do kompleksowej informacji dotyczącej otoczenia gospodarczo-prawnego inwestycji, udzielanie wszechstronnej pomocy w znalezieniu odpowiedniej lokalizacji zgodnej z oczekiwaniem Inwestora, opieka poinwestycyjna, informowanie o zachętach inwestycyjnych udzielanych przez samorząd gminny oraz przez K-S SSE, itd.
Gmina Lubsko oferuje potencjalnym inwestorom - przedsiębiorcom zwolnienia z tytułu podatku od nieruchomości w postaci pomocy de minimis oraz pomocy regionalnej. Poza tym inwestorowi przysługują również zwolnienia na szczeblu regionalnym i krajowym. Gminne opisaliśmy poniżej, regionalne i krajowe najlepiej scharakteryzowane zostały przez K-S SSE i PAIiIZ, do których linki zamieściliśmy w treści poniższego artykułu.
Zachęty lokalne
Gmina Lubsko oferuje potencjalnym inwestorom - przedsiębiorcom następujące zwolnienia z tytułu podatku od nieruchomości:
POMOC DE MINIMIS:
Akty prawne regulujące udzielanie pomocy de minimis:
UCHWAŁA NR LVI/348/14 Rady Miejskiej w Lubsku z dnia 5 listopada 2014 roku
UCHWAŁA NR XI/43/15 Rady Miejskiej w Lubsku z dnia 29 kwietnia 2015 roku
Treść uchwały wraz z załącznikami: www.bip.lubsko.pl
Okres zwolnienia: 5 lat
Maksymalna kwota: 200.000 euro
Zachęty regionalne
POMOC REGIONALNA:
1. Lubuskie Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów
Przedsiębiorcy mogą współpracować z Regionalnym Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów http://www.coi-lubuskie.pl/sektory-priorytetowe/
2. Przedsiębiorcy inwestujący na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej mogą uzyskać pomoc publiczną z tytułu kosztów nowej inwestycji lub z tytułu utworzenia nowych miejsc pracy, w postaci ulgi w podatku dochodowym CIT.
Maksymalna intensywność pomocy:
- Mikro i małe przedsiębiorstwa: 55%
- Średnie przedsiębiorstwa: 45%
- Duże przedsiębiorstwa: 35%
Okres zwolnienia: 5 lat
Więcej znajdą Państwo na stronie http://www.kssse.pl/pl/oferta/zwolnienia_podatkowe.html
3. Ponadto przedsiębiorcy korzystać mogą ze wsparcia Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 .
Dziedziny oraz rodzaje przedsięwzięć wspieranych w latach 2014-2020 z Regionalnego Programu dla województwa lubuskiego:
- NOWOCZESNA GOSPODARKA
- WZMOCNIENIE KONKURENCYJNOŚCI FIRM
- RYNEK PRACY
- CYFROWE LUBUSKIE
- EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA, ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII I GOSPODARKA NISKOEMISYJNA
- OCHRONA ŚRODOWISKA I EFEKTYWNE WYKORZYSTYWANIE ZASOBÓW
- TRANSPORT
- REWITALIZACJA
- EDUKACJA
- INFRASTRUKTURA SPOŁECZNA
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: http://rpo.lubuskie.pl/
Zachęty krajowe
GRANTY RZĄDOWE:
Granty rządowe przyznawane są na podstawie Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011 - 2020 przyjętego przez Radę Ministrów w dniu 5 lipca 2011 r. http://www.paiz.gov.pl/strefa_inwestora/grant_rzadowy
Informacje o wsparciu w zakresie aktualnie obowiązujących przepisów prawa i pomocy publicznej znajdą Państwo na stronie http://www.paiz.gov.pl/prawo